PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

Dobór butów narciarskich

Dobór butów narciarskich


Jak prawidłowo dobierać buty narciarskie, aby były wygodne i sprawdzały się na stoku?

Jak wybrać buty narciarskie? Poniżej spróbuję wyjaśnić tajniki tego najtrudniejszego i za razem najważniejszego wyboru związanego z narciarstwem zjazdowym.

Narty, na których jeździmy mają swoją charakterystykę – długość, taliowanie i elastyczność. Jednak żadne narty nie będą spełniały pokładanych oczekiwań jeśli nie będą właściwie zestawione z butami. Jak w takim razie wybrać buty narciarskie?

Pierwszą czynnością jest dobór butów do umiejętności, dynamiki i stylu jazdy narciarza. Poniższa tabela może pomóc w doborze sztywności buta:

Tabela doboru butów narciarskich
Tabela. Dobór butów narciarskich. (za Informator Przedsezonowy SITN PZN 2010/2011 - Marcin Szafrański)

Jak już wybierzemy grupę butów odpowiadającym naszym potrzebom należy dobrać wielkość. But narciarski jest bardzo specyficznym butem. But wewnętrzny jest miękkim, miłym w dotyku i często dopasowującym się do stopy materiałem. Niestety otoczony jest plastikową skorupą. Taka konstrukcja buta nie pomaga mało doświadczonemu narciarzowi ocenić, czy but jest odpowiedniego rozmiaru i kształtu. Każdy producent podaje w specyfikacji buta oprócz sztywności oraz długości także szerokość (niestety nie zawsze jest to łatwo dostępne). Każdy człowiek ma nieco inaczej zbudowaną stopę, a każda firma produkuje buty wg własnego wzoru, dlatego błędem jest kierowanie się wyborem buta tylko opinią innych narciarzy. Zawsze należy buta przymierzyć i to w konkretny sposób.

Wiedząc jaką mamy długość i szerokość stopy, znając twardość buta stajemy przed wyborem między kilkoma butami, które spełniają nasze oczekiwania. Jak wybrać ten najodpowiedniejszy?

Są dwie drogi przymierzania butów:

1. Przymierzanie całego buta.

Po włożeniu stopy do buta należy maksymalnie wyciągnąć język do góry i wcisnąć piętę jak najdokładniej do tyłu buta. Następnie wciskamy język z powrotem i rozpoczynamy zapinanie klamer. Kolejność zapinania klamer ma znaczenie dla ułożenia stopy.

  • Najpierw zapinamy lekko klamrę najwyższą
  • Zapinamy klamry dociągające naszą stopę do tyłu buta (klamry środkowe)
  • Zapinamy klamry dolne
  • Powoli dopinamy wszystkie klamry tak, aby cała stopa była równomiernie opięta.

Stojąc wyprostowanym powinniśmy dotykać palcami przodu buta. Przyjmując pozycję narciarską (ugięte nogi) powinniśmy mieć wolną przestrzeń dla palców (możliwość prawidłowego przepływu krwi) ale dobrze ustabilizowaną piętę.

2. Przymierzania samej skorupy (bez buta wewnętrznego).

Należy pamiętać, że mimo iż wyjmujemy buta wewnętrznego, należy przełożyć do skorupy wkładkę pod stopę. Da to nam większą dokładność pomiaru (nawet kilka milimetrów).

Stopa w skorupie buta powinna mieć na długość nie więcej niż 3cm (początkujący), 2cm (zaawansowani), 1cm (eksperci) wolnej przestrzeni. Odpowiednia szerokość buta daje wolną przestrzeń dla stopy w jej najszerszym miejscu od 0,5 do 1 cm. Ostatnią bardzo istotnym obszarem jest przestrzeń wokół kostek i na podbiciu. Tutaj podobnie jak na długość wymagane jest od 1cm do 3cm.

Z czego wynika tak duże zróżnicowanie między butami dla początkujących a ekspertami/zawodnikami? Po pierwsze but wewnętrzny dla osób słabo jeżdżących jest dużo grubszy niż w butach zawodniczych. Po drugie – dla osób jeżdżących rekreacyjnie największe znaczenie ma komfort, dla zawodnika zaś szybkość i dokładność przeniesienia ruchu stopy na krawędź narty.

Co zrobić żeby nam było jeszcze wygodniej i zdrowiej? O tym wkrótce w artykule na temat wkładek wyprofilowanych do stopy oraz BOOT FITTING’u.

Tymczasem życzę Wam samych trafnych wyborów :)