PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

PRAWDOPODOBNIE NAJBARDZIEJ SPORTOWE MIEJSCE W JELENIEJ GÓRZE

Relacja z VI Memoriału Szymona Kempisty

Relacja z VI Memoriału Szymona Kempisty


22 marca 2014 roku minie 6 lat, kiedy Szymon został w górach na zawsze… W miniony weekend, jak co roku spotkaliśmy się w schronisku Strzecha Akademicka, by wraz z najbliższymi Szymka, z Jego przyjaciółmi i znajomymi wspomnieć Go oraz przestrzec przed zbytnim spoufalaniem się z górami. VI Memoriał Szymona Kempisty przebiegł w atmosferze bardzo przyjaznej i rodzinnej, choć za oknem szalała pogoda mocno nie wyjściowa.

Program tegorocznego Memoriału zajmował dwa dni. W sobotę można było posłuchać wykładu dotyczącego bezpieczeństwa w górach oraz zapoznać się z działaniem i obsługą lawinowego sprzętu ABC (sondy, łopaty i detektora lawinowego). Szkolenie poprowadził ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR Przemek Ćwiek.

VI Memoriał Szymona Kempisty VI Memoriał Szymona Kempisty VI Memoriał Szymona Kempisty

Drugą osobą mówiącą o bezpieczeństwie na zboczach gór był Rafał Urbanelis. Opowiadał jednak od zupełnie innej strony. Rafał należy do osób, które niechętnie jeżdżą po przygotowanych trasach narciarskich, a gro swoich oszczędności wydają na podróże w różne zakątki świata, by pojeździć po świeżym śniegu. Pewnie nie jedna osoba powie, że jeżdżąc na nartach w takich warunkach, sam prosi się o wypadek… Że ryzykuje własnym zdrowiem i życiem... Rafał Urbanelis: Narciarz… Podróżnik… Na co dzień o swoich wyprawach i doświadczeniach opowiada na blogu www.nakreche.com. My mieliśmy okazję porozmawiać z nim osobiście: o wyprawach do Abisko (Laponia), Chugach (Alaska), Hokkaido (Japonia), Fiordy (Norwegia). Po za zdjęciami i filmami mogliśmy się dowiedzieć jak podróżować wydając jak najmniej pieniędzy, a przede wszystkim jak się przygotować i jaki ekwipunek jest niezbędny, aby zminimalizować ryzyko wypadku.

VI Memoriał Szymona Kempisty VI Memoriał Szymona Kempisty

Zwieńczeniem pierwszego dnia Memoriału był koncert zespołu Czerwony Tulipan. Jestem przekonany, że nie trzeba wielu słów, aby powiedzieć, jakie wrażenia dawały te dźwięki muzyki w górskim, drewnianym schronisku… dość powiedzieć, że po koncercie gitary i śpiewy rozbrzmiewały w schronisku do białego rana.

Rokrocznie, na każdym Memoriale niedziela to dzień rywalizacji sportowej. Tegoroczna bezśnieżna zima nie pozwoliła na rozegranie zawodów narciarskich. Ba…! Nie pozwoliła także na przeprowadzenie zaplanowanego Marszobiegu Przygodowego po pętli Strzecha Akademicka – Samotnia – Strzecha Akademicka. Jednak nie poddaliśmy się i w największej sali schroniska rozegrała się rywalizacja ze znajomości zagadnień bezpieczeństwa w górach oraz tematyki narciarskiej okraszoną konkurencją sprawnościową. Konkurencje rozegrane były w trzech kategoriach wiekowych, w której pierwszych trzech zawodników otrzymało medal, a każdy startujący dyplom oraz nagrody rzeczowe.

VI Memoriał Szymona Kempisty VI Memoriał Szymona Kempisty

Trofeum w kategorii OPEN otrzymał Adam Warzyński zdobywając najlepszy wynik wśród wszystkich startujących zawodników.

VI Memoriał Szymona Kempisty okazał się być wyjątkowym. Została nagrana piosenka przewodnia Memoriału: ŚWIATEŁKO (sł. Ewelina Marciniak muz. Wojciech Jarociński) w wykonaniu Eweliny Marciniak i akompaniamencie Marcina Swekleja; stworzone zostało logo memoriału przez Oskara Korzeniowskiego i po raz pierwszy każdy z uczestników Memoriału otrzymał pamiątkową koszulkę. Niestety po bezśnieżnej zimie z kilkoma tygodniami pięknej, słonecznej i bardzo ciepłej pogody, na czas naszego spotkania bardzo mocno wiało, sypnęło śniegiem, popadał deszcz i nie zabrakło grzmotów… Był to pierwszy Memoriał bez zawodów narciarskich, ale czy ostatni? Tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć… Jesteśmy jednak pewni, że w marcu 2015 roku znów spotkamy się w górach.

Zanim jednak zaproszę Was na VII Memoriał Szymona Kempisty chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tegorocznego naszego spotkania:

  • Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie S.A.
  • GSU Stowarzyszenie Ubezpieczonych
  • Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze
  • Arctica
  • Toko
  • Elan
  • oraz wszystkim, którzy włożyli swój czas i trud w organizację Memoriału: Ewelinie, Michałowi, Kasi, Mirkowi, Kazimierzowi, Natalii, Agacie, Krzyśkowi, Jagodzie.

Do zobaczenia w przyszłym roku!